رده بندی کیفی خودرو ایرانی  چاپ

تاریخ : جمعه 27 خرداد‌ماه سال 1390 در ساعت 09:32 ق.ظ

رده بندی کیفی خودرو ایرانی

جدیدترین ارزیابی کیفی خودروهای داخلی  برای فروردین ماه  90 اعلام شد . بر اساس آخرین ارزیابی های کیفی صورت گرفته، کیفیت ماکسیما به مزدا3 رسید و تندر L90 نیز مگان را جا گذاشت. همچنین با خروج پراید پارس خودرو از لیست محصولات تحت ارزیابی، سایپا 132 میهمان انتهای جدول شد و سمند باز هم در رده پایین تری نسبت به MVM چینی قرار گرفت. در این رده بندی که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران آن را اعلام کرده است، تنها کیفیت 17 خودرو بررسی شده و محصولاتی مانند پژو 405 و پارس خراسان، گرند ویتارا و پراید صبا، غایبان آن به حساب می آیند.

در این رده بندی خودروها تحت ارزیابی در 9 معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، سیستم موتور و انتقال قدرت، ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزئینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ، مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و بر حسب میزان نمره منفی، در دو دسته «خیلی خوب» و «خوب» دسته بندی شده اند.

این در شرایطی است که خودروهای «خیلی خوب» بین صفر تا 120 نمره منفی به دست آورده و «خوب»ها نیز بین 120 تا 200 امتیاز منفی کسب کرده اند. اینکه در حال حاضر بیش از 80 درصد خودروهای داخلی در سطح کیفی «خیلی خوب» قرار دارند؛ اگرچه از لحاظ آمار و ارقام مستند است، اما شاید برای برخی کارشناسان و مشتریان قابل قبول نباشد. به نظر می رسد برای واقعی تر شدن این آمار، اعمال برخی تغییرات در معیارها و نحوه امتیازدهی به خودروها ضروری است.

ماکسیما به مزدا 3 رسید
اما به سراغ آمار برویم و ببینیم اوضاع کیفی خودروهای سواری تولید داخل در فروردین ماه به چه شکل است. بنابر آمار، ماکسیما با کاهش نمرات منفی، خود را به مزدا3 جدید رسانده و هم امتیاز با این خودرو بر صدر جدول تکیه زده است. این مونتاژی پارس خودرو تنها در سه معیار تزئینات، بدنه و رنگ حائز نمره منفی شده که بیشترین آن به بدنه مربوط می شود. مزدا3 نیز اگرچه هم امتیاز با ماکسیماست، اما فقط در دو معیار بدنه و رنگ نمره منفی دارد. این محصول مونتاژی «گروه بهمن» البته نمره منفی بالایی در بخش رنگ به خود اختصاص داده است.
از این دو ژاپنی که بگذریم، رده سوم جدول در اختیار یک کره ای مونتاژی به نام هیوندای آوانته است. این محصول بخش خصوصی، در تزئینات، بدنه و رنگ نمره منفی به دست آورده که بیشترین آن به معیار رنگ مربوط می شود.

سبقت تندر از مگان
هرچه کیفیت تندر-90 افزایش می یابد و این خودرو به رده های بالاتر جدول می رود، حسرت فرصت های از دست رفته تولید آن نیز بیشتر و بیشتر می شود. تندر-90 خودرویی است که قرار بود سال 84 به تولید برسد و جایگزین پیکان و پراید بشود، اما آنقدر حاشیه دور و بر آن را گرفت که با دو سال تاخیر تولید شد و هم اکنون نیز با وجود کیفیت بالا، تیراژ پایینی دارد.
بجاست از کسانی که با مخالفت های خود مانع تولید به موقع تندر-90 در کشور شدند، پرسید دلیل مخالفت و سنگ اندازی آنها با این خودرو که هم اکنون از مگان و 206 هم باکیفیت تر است چه بود؟
آن طور که آمار فروردین ماه می گوید، تندر-90 ایران خودرو توانسته از حیث «مجموع نمرات منفی» کیفیت بهتری را نسبت به مگان نصیب خود کند و یک رده بالاتر از این محصول هموطن قرار گیرد. همچنین تندر پارس خودرو نیز هم امتیاز با مگان شده است، مگانی که تنها در تزئینات، بدنه و رنگ نمره منفی دارد. این محصول در پنج معیار از جمله بدنه و رنگ حائز نمره منفی شده است. حال آنکه همتای ایران خودرویی آن، به جز نفوذ آب در باقی معیارها نمره منفی به خود می بیند. این موضوع همچنان از تفاوت کیفی تندرهای تولید داخل حکایت دارد، به نحوی که با وجود نزدیکی مجموع نمرات منفی آنها به هم، در معیارهای مختلف، متفاوت از یکدیگر هستند.

کیفیت 206، ورنا و ریو
سری هم به پژو 206 بزنیم و ببینیم چه کیفیتی را در فروردین ماه نصیب خود کرده است. بر اساس آمار، هر دو مدل صندوقدار و هاچ بک 206، مجموع نمرات منفی مشابهی را کسب کرده اند، اما کیفیت معیارهایشان متفاوت است. به عنوان مثال، 206 هاچ بک در معیارهای موتور، تجهیزات الکتریکی و صداهای غیرعادی، کیفیت بهتری نسبت به مدل صندوقدار دارد و از آن سو 206 صندوقدار نیز توانسته نمره منفی کمتری در رنگ، نفوذ آب و بدنه کسب کند. این دو در سیستم تعلیق هیچ نمره منفی به خود نمی بینند.
از 206 که بگذریم، به هیوندای ورنا در رده نهم جدول می رسیم. ورنا که در بخش خصوصی مونتاژ می شود، در سیستم موتور، ترمز، صداهای غیرعادی و نفوذ آب نمره منفی ندارد و کم کیفیت ترین معیار این محصول نیز رنگ آن است. پشت سر ورنا، در حالی با ریو روبرو می شویم که این محصول هنوز هم در سیستم موتور نمره منفی زیادی دارد. ریو البته در ترمز، صداهای غیرعادی و نفوذ آب نمره منفی به خود نمی بیند.

مجموع نمره های منفی خودروهای سواری تولید داخل

کیفیت چینی ها
در ارزیابی کیفی فروردین ماه، نام سه خودرو چینی به چشم می آید و این در حالی است که هر سه آنها رکوردهایی منفی را از خود به جا گذاشته اند. در این بین، MVM مدل 530 بهترین کیفیت را داراست و با کسب نمره منفی در پنج معیار از جمله موتور، نفوذ آب و صداهای غیرعادی، در جایگاه یازدهم جدول نشسته است. این محصول بخش خصوصی، کمترین کیفیت را در معیارهای سیستم تعلیق و رنگ بین 17 خودرو تحت ارزیابی فروردین ماه به خود اختصاص داده، اما با این وجود کیفیت بهتری را در مقایسه با سمند و پژو 405 داراست. بیشترین نمره منفی MVM مدل 530، به معیار بدنه آن مربوط می شود. دیگر مدل MVM به نام 110 نیز اگرچه رکوردی منفی به خود نمی بیند، اما سه رده پایین تر از مدل 530 قرار دارد. این خودرو در چهار معیار از جمله سیستم موتور و بدنه حائز نمره منفی شده است. MVM مدل 110 کم مصرف ترین خودرو تولید داخل به شمار می رود. MVM محصول شرکت چری چین است که در مدیران خودرو به مونتاژ می رسد. از این دو که بگذریم، لیفان نیز دیگر میهمان چینی جدول کیفی فروردین ماه به حساب می آید. لیفان که جایگاه پانزدهم جدول را داراست، تنها در تجهیزات الکتریکی نمره منفی ندارد و بیشترین امتیاز منفی آن نیز به بدنه مربوط می شود. این خودرو همچنین کمترین کیفیت را در ترمز، صداهای غیرعادی و بدنه بین 17 محصول تحت ارزیابی فروردین ماه را به خود اختصاص داده و در این میان، نمره منفی ترمز آن بالاست.
لیفان نیز محصولی از بخش خصوصی کشور به شمار می رود و تحت برند شرکت چینی لیفان موتورز مونتاژ می شود.

 

سمند بالاتر از 405
اگرچه سمند در مجموع کیفیت بالاتری نسبت به پژو 405 دارد، اما تیراژ آن پایین تر است و 405، محصول شماره یک ایران خودرو به شمار می رود. رده های دوازدهم و سیزدهم جدول رده بندی سطح کیفی خودروهای داخلی در حالی به سمند و پژو 405 رسیده که سمند حدود 20 نمره منفی کمتر از 405 کسب کرده است. سمند البته به جز ترمز، در سایر معیارها حائز نمره منفی شده و بیشترین آن با تزئینات در ارتباط است. از آن سو، پژو 405 نیز به عنوان پرتیراژترین محصول ایران خودرو به جز سیستم تعلیق، در سایر معیارها نمره منفی به خود می بیند. این محصول که با غیبت مدل های خراسانی خود در ارزیابی کیفی فروردین ماه روبروست، بیشترین نمره منفی خود را در معیار تزئینات به دست آورده است.

132 جای پراید پارس خودرو را گرفت
پژو روآ که این روزها همه به دنبال حذف آن از چرخه تولید هستند، در جدول رده بندی فروردین ماه یکی به آخر شده است. این محصول در تمام معیارهای 9گانه نمره منفی به خود می بیند و علاوه بر این، حائز کمترین کیفیت در سیستم موتور و تزئینات بین خودروهای تحت ارزیابی نیز شده است. بیشترین نمره منفی روآ به همین معیار تزئینات مربوط می شود. اما با خروج پراید پارس خودرو از لیست خودروهای تحت ارزیابی، سایپا 132 میهمان انتهای جدول شد و کم کیفیت ترین خودرو تولید داخل در فروردین ماه شد. این محصول نه تنها در تمامئ معیارها حائز نمره منفی شده است، بلکه کمترین کیفیت را نیز در تجهیزات الکتریکی و نفوذ آب بین خودروهای تحت ارزیابی داراست. بالاترین نمره منفی سایپا 132، به معیار بدنه مربوط می شود.